Plijesan na okviru prozora – što učiniti?

Ako se na okviru prozora stvori plijesan, morate brzo djelovati. Nekoliko korisnih savjeta kako ga brzo ukloniti i dugoročno spriječiti.

Plijesan na okviru prozora: Što potiče širenje gljivica?

Plijesan se posebno brzo razmnožava u hladnoj sezoni. Viša vlažnost u kombinaciji s velikim temperaturnim razlikama između unutarnjih i vanjskih prostorija te pogodno tlo za razmnožavanje pospješuju zarazu. Gljivice se odmah uočavaju: najprije kroz mnoge male promjene boje na okviru, a zatim kroz mrlje.

Plijesan se osobito često nalazi u prostorijama u kojima se zbog ljudske aktivnosti stvara mnogo vlage. Tu spadaju, na primjer, kuhinja i kupaonica bez otvora za ventilaciju. No, gljivice se mogu širiti i u spavaćoj sobi jer osoba tijekom spavanja ispusti više od 500 ml tekućine. Osim toga, na niskim temperaturama slabije ili nepravilno prozračujete.

Rolete, sjenila ili neprozirne zavjese sprječavaju slobodnu cirkulaciju zraka i potiču stvaranje kondenzacije.

U stanovima u potkrovlju razlike između unutarnje i vanjske temperature također su vrlo velike, okviri prozora se vrlo brzo hlade i češće dolazi do kondenzacije. Stanove u potkrovlju stoga biste trebali češće i dulje provjetravati ako želite spriječiti pojavu plijesni.

Srećom, postoji nekoliko kućnih lijekova koje možete koristiti za borbu protiv plijesni. Nabrajamo neke od njih koje svatko ima kod kuće. Prvo isprobajte njegov učinak na nevidljivom području, a zatim očistite okvire prozora.

1. Ocat može ubiti više od 80% plijesni. Posebno se učinkovit pokazao ocat sa 6% kiseline. Njime možete posebno dobro tretirati porozne površine, jer ocat prodire u pore i može dubinski očistiti materijal. Ipak, pri čišćenju treba biti oprezan – octena kiselina može napasti silikon, gumene brtve, plastične i kromirane dijelove. Ali njime možete očistiti prozorska stakla.

2. Izopropanol (razrijeđeni alkohol) ima dezinfekcijska svojstva, ali je manje učinkovit protiv plijesni od octa. Prodaje se u trgovinama razrijeđen, ali ga prije tretiranja okvira prozora također treba razrijediti vodom u omjeru 1 prema 1. Jednostavno ostavite kućni lijek da djeluje oko četvrt sata, a zatim obrišite površinu.

3. Soda bikarbona također je učinkovit lijek protiv plijesni. Za razliku od octa, može se koristiti na neporoznim površinama poput metala, stakla, plastike itd. posebno učinkovit. Za tvrdokorne mrlje od plijesni možete sami napraviti pastu od sode bikarbone i vode (pomiješane 1 prema 1). Kistom utrljajte pastu u površine i ostavite da djeluje oko 2 dana. Zatim ih obrišite čistom krpom. Za promjenu boje i nove mrlje od plijesni, možete otopiti 1 žlicu sode bikarbone u 1 šalici vode i zatim pošpricati po površini. Ostavite da djeluje 6 sati, obrišite i gotovi ste!

4. Higijenske perilice posuđa mogu eliminirati gljivice i bakterije u više od rublja. Većina također može pouzdano ukloniti plijesan. Da biste to učinili, jednostavno ulijte 50 ml (oko 1 čep) regeneratora i 100 ml vode u bočicu s raspršivačem, a zatim pošpricajte zahvaćena područja otopinom. Ostavite regenerator da djeluje 10 minuta i zatim ga obrišite.

5. Tekućina za pranje posuđa ne može ubiti plijesan. Ipak, koristi se za uklanjanje spora. Zatim možete tretirati okvir prozora jednim od gore navedenih kućnih lijekova.

Ako se na okviru prozora stvori plijesan, morate brzo djelovati. Nekoliko korisnih savjeta kako ga brzo ukloniti i dugoročno spriječiti.

Odmah uklonite plijesan: pomoći će vam ovi domaći lijekovi
Nekoliko preventivnih mjera
Plijesan na okviru prozora: Što potiče širenje gljivica?

Nekoliko preventivnih mjera

S pravim preventivnim mjerama možete spriječiti stvaranje plijesni. To uključuje, između ostalog:

Prozračite najmanje dva puta dnevno. To znači širom otvoriti prozor i ostaviti ga otvorenim oko 10 minuta.
Debele zavjese zamijenite zavjesama – to će poboljšati cirkulaciju zraka u prostoriji.
Nikada ne sušite rublje na radijatoru ili ispred prozora. Voda isparava i zatim se kondenzira izravno na okviru prozora.
Ostavite što manje biljaka na prozorskoj dasci. Sobne biljke povećavaju vlažnost u prostoriji.
Odmah nakon kupanja i kuhanja dobro prozračite prostoriju.
Zamagljene prozore obrišite što je brže moguće.
Redovito čistite okvire prozora kako biste uklonili leglo (prašinu, masnoću i prljavštinu) za plijesan.
Dajte popraviti prozore koji cure.
Plijesan na prozorima nije samo ružna, već je i štetna za vaše zdravlje. Tada trebate djelovati brzo kako se spore ne bi proširile. Jednostavno prvo očistite područje razrijeđenom tekućinom za pranje posuđa, a zatim dezinficirajte octom, alkoholom, sodom bikarbonom ili higijenskim deterdžentom za pranje posuđa. Prije svakog tretmana, obavezno isprobajte kućni lijek na nevidljivom području. Zatim redovito provjetravajte i održavajte vlagu u prostoriji ispod 60%.

Shopping Cart